O rasie


Biały Owczarek Szwajcarski
(Berger Blanc Suisse) jest jedną z ras psów, będącą odmianą owczarka niemieckiego. Owczarek ten był specjalnie hodowany na białe umaszczenie, które nie jest akceptowalne we wzorcu owczarka alzackiego.
 
Biały Owczarek Szwajcarski wywodzi się z USA i Kanady, gdzie został uznany przez FCI prowizorycznie, bez prawa do CACIB-u i hodowany był pod nazwą owczarek amerykańsko-kanadyjski.
Pierwszym uznanym psem został amerykański pies LOBO, urodzony 5 marca 1966 roku. Psy urodzone z połączenia LOBO oraz innych psów z importu rozprzestrzeniły się po całej Europie. Około 1970 roku pierwsze osobniki trafiły do Szwajcarii. W lipcu 1991 roku zostały uznane za nową rasę w księdze hodowlanej tego kraju.

Od roku 2003 rasa ta została oficjalnie zarejestrowana w FCI jako Biały Owczarek Szwajcarski.
 
Podobnie jak owczarki niemieckie, białe owczarki szwajcarskie są psami bardzo wszechstronnymi, stąd ich znaczna użytkowość. Świetnie sprawdzają się w roli psów rodzinnych, również ze względu na swoją ogromną tolerancję i opiekuńczość wobec dzieci. Bywa używany jako pies policyjny, wojskowy, stróżujący a także do zadań specjalnych, jako przewodnik niewidomych, pies lawinowy, tropiący i pasterski.


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery