Wzorzec rasy


Grupa: I FCI (psy pasterskie i zaganiające), sekcja 1 (psy pasterskie bez prób pracy).

Wygląd: mocny, dobrze zbudowany pies, średniej wielkości, o średnio mocnym kośćcu i wydłużonej, eleganckiej sylwetce, stojących uszach, dwuwarstwowej szacie krótko- lub długowłosej.

Wielkość: 60-66 cm (pies),     55-61 cm (suka)
Waga: ok. 30-40 kg (pies),     ok. 25-35 kg (suka)

Głowa: mocna, sucha i ładnie wyrzeźbiona, proporcjonalna do tułowia. Oglądając z góry i z boku ma kształt stożka. Osie poziome kufy i mózgoczaszki równoległe. Stop nieznaczny ale widoczny.
Nos średniej wielkości - pożądany czarny, ale również dopuszczalny tzw. „nos zimowy” lub jaśniejszy. Kufa mocna, umiarkowanie długa w stosunku do czaszki; grzbiet nosa i spód żuchwy lekko zbiegają się w kierunku nosa. Wargi suche, ciasno przylegające, pożądane czarne. Mocny i kompletny zgryz nożycowy. Zęby powinny być osadzone pod kątem prostym do szczęk.
Szyja średniej długości, dobrze umięśniona, harmonijnie osadzona na ramionach, bez podgardla (łałoka); elegancko wysklepiona szyja płynnie łączy umiarkowanie wysoko noszoną głowę z kłębem.

Oczy: średniej wielkości, kształtu migdała, osadzone trochę skośnie, w kolorze brązowym lub ciemnobrązowym. Powieki przylegające, pożądane czarne.

Uszy: stojące, wysoko osadzone i równoległe wobec siebie. Skierowane do przodu, długiego kształtu, na końcu lekko zaokrąglone.

Ogon: w kształcie kity, gęsto owłosiony, zwężający się ku końcowi, dość głęboko osadzony, sięga przynajmniej stawu skokowego. W spoczynku wiszący prosto lub lekko szablasto wygięty w ostatniej jednej trzeciej długości. W ruchu noszony wyżej, ale nigdy powyżej linii grzbietu.

Tułów: mocny, umięśniony, średniej długości. Wyraźny kłąb, klatka piersiowa głęboka, nie za szeroka, owalna i długa. Wyraźne przedpiersie.

Szata: średniej długości lub długa, gęsta, przylegająca, z obfitym podszerstkiem, dwuwarstwowa. Włos okrywowy twardy i prosty. Pysk, uszy i przednia strona nóg porośnięte włosem krótkim, na szyi i z tyłu kończyn włos jest nieco dłuższy. Dopuszczalny włos lekko falisty, twardy.

Umaszczenie: kolor biały.

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery